wtorek, 9 sierpnia 2011

JESZCZE O SKANOWANIU PORTRY

Kolor się odnalazł jednak.  Za sprawą magicznej funkcji "Retrieve color" w oprogramowaniu epsona.  Zeskanowany TIFF wygląda od strony kolorystyki bardzo przyzwoicie.  Pozostaje odrobina zabawy z tonami (głównie dostosowanie kontrastu) oraz wyczyszczenie kurzu i zarysowań.

Ten odnaleziony kolor podoba mi się bardziej niż kolor wydobywany przeze mnie ręcznie (zob. poprzedni wpis).  Jest cieplejszy i bardziej naturalny.  No i przede wszystkim po prostu JEST i nie trzeba go poszukiwać. 

5 komentarzy:

http://www.marcinbera.com pisze...

Portrety w bw dużo milsze dla oka. Ja jeśli pstrykam analogiem w kolorze to zdecydowanie w terenie. W warunkach studyjnych wolę bw.

Mogę zapytać czym skanujesz? I pytanie czy nie brakuje Ci ostrości w skanach? Bo ja się z tym męczę od 2óch tygodni i właśnie zamówiłem sobie inny holder do mf, taki z szybką i lepiej wykonany niż ten epsonowy jaki miałem w zestawie.

pozdrawiam
Marcin

Kraftsman pisze...

Skanuję epsonem v500. Nie mam kłopotów z ostrością. Ramka do filmu 120 jest rzeczywiście trochę upiorna w obsłudze, ale jak na razie daje radę :-)

Co do samych zdjęć całkowita zgoda. Też wole te czarno-białe. No ale jeszcze popróbuję pobawić się kolorem.

http://www.marcinbera.com pisze...

Ja skanuje Epsonem 4490 i uważam że ori ramka to pomyłka. Dlatego zamówiłem stąd jej następcę: http://www.betterscanning.com/ . Trochę to kosztuje ale łudzę się, że będzie lepiej.

Fotografując na bw filmie bawiłeś się już jakimiś filtrami?

A wracając do pstrykania w kolorze sprawdź jak dużo lepsze efekty osiągniesz pstrykając na świeżym powietrzu przy pochmurnej pogodzie. Moim zdaniem efekty powalają. Pobaw się też slajdem Fuji, też fajna sprawa.

Kraftsman pisze...

Ostatnio fotografuję właściwie tylko w pomieszczeniach. Nie używałem dotychczas filtrów poza filtrami UV.

www.maciejgniado.com pisze...

Cześć, mam krótkie pytanie. Też walczę z wyciągnięciem naturalnego koloru z Portry i tak się składa, że również używam V500 i oprogramowania epsona. Ale funkcji o której piszesz "retrieve color" nie widzę. Gdzie jej szukać? Przeszukałem wszystko...no chyba że coś przeoczyłem :)
pozdrawiam
Maciej