niedziela, 7 września 2008

FX VERSUS DX (1)

Oczywiście dla niektórych różnice w obrazowaniu FX i DX są łatwe do rozpisania i wykazania za pomocą matematycznych wzorów. Wiadomo, że FX to szerszy kąt widzenia przy tej samej ogniskowej obiektywu. FX to mniejsza głębia ostrości, choć tylko przy założeniu, że chcemy osiągnąć identyczny kadr. Ci co wolą czuć zamiast liczyć mówią o tzw. "pełnoklatkowej plastyce", niemożliwej lub trudnej do uzyskania dla fotografujących cropem. Inni twierdzą, że różnica pomiędzy FX a DX to trudny do uchwycenia niuans, którym nie należy zawracać sobie głowy.

Ostatnio przeglądałem wiele zdjęć FX i DX, starając się je porównać. Jednak aby porównanie miało sens należałoby sfotografować takie samy kadry w takich samych warunkach oświetleniowych, jeden pełną klatką drugi z cropem. Następnie obserwować, co się dzieje z głębią ostrości, jak odwzorowany jest pierwszy i drugi plan. Jedną rzeczą są matematyczne wyliczenia, drugą - dostrzeganie różnic na konkretnych fotografiach. Z moich dociekań wynika, że różnice czasem są istotne, a czasem rzeczywiście są pomijalnym niuansem.

Pierwsza seria zdjęć zrobiona została przy wykorzystaniu tej samej ogniskowej. Oznaczało to konieczność fotografowania z bliższej odległości przy FX oraz oddalenia się od tematu przy DX. Taki zabieg oznaczał zmianę perspektywy, czyli również powodował istotne różnice w odwzorowaniu tła. Uzyskanie identycznego kadru stało się tym samym niemożliwe:

1. FX - 50mm @ f1.82. DX - 50mm, f1.8


Różnice są wyraźne. W FX okulary w zasadzie stały się zupełnie niewidoczne, rozmycie lornetki jest znaczne. W DX - przy tej samej ogniskowej i tej samej przysłonie - w drugim planie pojawiły się okulary i krawędź szklanej ławy, lornetka jest dużo wyraźniejsza. Za sprawą zmiany perspektywy zmienił się np. kąt pomiędzy lewym brzegiem ławy a brzegiem kadru.

Trudniej w takim przypadku zauważyć różnice, jeśli drugi plan na zdjęciu nie występuje:

3. FX - 165mm f5


4. DX - 165mm, f5


W tym drugim przykładzie różnica jest stosunkowo niewielka, nie licząc gustownej winiety dostrzegalnej w wersji pełnoklatkowej. Jako, że drugi plan i jego rozmycie nie ma w tym przypadku wielkiego znaczenia, marginalne znaczenie ma też fakt zmiany perspektywy (innej odległości aparatu od tematu zdjęcia przy FX i DX), co czyni te zdjęcia podobnymi do siebie. Różnice zapewne zaczną się pojawiać wraz z otwieraniem przysłony. Staną się oczywiste na zdjęciach, w których istotną rolę odgrywa drugi plan.

Kolejny test zrobię przy zachowaniu niezmiennej odległości, zaś korekcji kadru dokonam przez zmianę ogniskowej. Ale to dopiero w kolejnym wpisie...

1 komentarz:

klewaniec photography pisze...

fantastyczna notka, dzięki i czekam na dalsze części