niedziela, 20 czerwca 2010

OBRAZ W OBRAZIE


Obraz w obrazie?  Nie twierdzę, że pomysł jest oryginalny bo oczywiście nie jest.  Można podać setki przykładów obrazów, w których autorzy poumieszczali inne obrazy.

To natomiast co może być oryginalne to cel dla którego umieszczamy jeden obraz w drugim.  Co kierowało Velazquezem, gdy malował tajemnicze Las Meninas?  Dojrzymy na nim kilka obrazów, w tym jeden jako lustrzane odbicie. Niektórzy twierdzą, że obraz może być metaforą hiszpańskiej historii.  Vermeer - poza fetyszyzującymi ciągotami do kolczyków - z godnym podziwu zacięciem i precyzją dopełniał symbolikę swoich dzieł wizerunkami innych obrazów, a także mapami.  Jako metahistorie,  pokazywały one drugie dno tematu.  Wiszący na ścianie nagi kupidyn zdaje się kpić i zasiewa wątpliwość co do dziewictwa stojącej przy wirginale damy.  Obraz sądu ostatecznego w obrazie Kobiety trzymającej wagę jest przestrogą przed  próżnością. 

Mantoani fotografuje wybitnych fotografów, trzymających w rękach swoje najlepsze prace.  Nie ma w tym zabiegu wielkiej symboliki, ale jest potrzeba dokumentowania fotografów-ikon razem z pracami, które ikony z nich uczyniły.  Ciekawą symbolikę można odnaleźć w pracach włączonych do projektu Pictures Within Pictures Martine Franck.  Znacie ciekawe przykłady obrazów w obrazach fotograficznych?

Co więcej - gdy się zastanowimy, dostrzeżemy, że technika "obrazu w obrazie" stosowana jest również w filmie, a nawet w sztukach niewizualnych, literaturze, poezji, muzyce.  Więc co mi tam, dorzucam swój skromny kamyczek.

3 komentarze:

Pchełka pisze...

..przeczytałam z zainteresowaniem..pozdrawiam.

Katarzyna Gołaszewska pisze...

bardzo ciekawy kamyczek, dobry pomysł na portret, pozdrawiam

podobno fotograf Szymon pisze...

uwielbiam Twoje portrety :)